|opisy|

CAŁY CZAS UZUPEŁNIAMY…

 

P I Ą T E K  19/06

18:00-20:00 Opór ekologiczny: Spotkanie nt. obozu antyłupkowego Frackanpada w Baskonii 13 – 19.07. Po spotkaniu pokaz filmu dokumentalnego “Above All Else” w reż. Johna Fiege z 2014 roku.

Frackanpada to międzynarodowy obóz protestacyjny przeciwko wydobyciu gazu łupkowego, który odbędzie się tego lata w Euskal Herria (Kraj Basków). Frackanpada organizowany jest przez ruch przeciw szczelinowaniu w Kraju Basków (Fracking EZ) i przy wsparciu niehierarchicznej grupy międzynarodowych aktywistów i aktywistek.

Obóz odbędzie się między 13 a 19 lipca 2015 roku w Subijana de Alava, wiosce 14 km od Vitoria-Gasteiz, stolicy Kraju Basków. Miejsce ma charakter symboliczny, ponieważ ma być docelowo punktem gdzie po raz pierwszy koncerny dokonają szczelinowania hydraulicznego na obszarze Kraju Basków. Frackanpada ma wsparcie od mieszkańców wsi, którzy goszczą nas na swojej ziemi.

Celów jest wiele. Pierwszym z nich jest zebranie w jednym miejscu aktywistów i aktywistek antyłupkowych oraz zainteresowanych przyłączeniem się do walki przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w różnych miejscach, w celu wymiany doświadczeń i praktyk oporu. Ma on również być miejscem spotkania ruchu antyłupkowego z innymi, związanymi z obroną ziemi i natury oraz osób działających na rzecz zrównoważonego społeczeństwa… Poza tym frackanpada chce umieścić w praktyce inne metody organizacji i uwzględniać inne perspektywy, innymi słowy, aby odnosić się do siebie na równi, zasadę samopomocy i współgrania ze środowiskiem naturalnym. Obóz będzie miejsce spotkań, samoedukacji, odpoczynku ale także miejscem gdzie będziemy mówić o zagrożeniach płynących z wydobycia gazu łupkowego pokazując koncernom, że nie będzie łatwo jesli zdecydują się na zamach na nasze wspólne dobra. http://frackanpada.frackingez.org/pl/prezentacja

Po spotkaniu projekcja filmu dokumentalnego “Above All Else” w reż. Johna Fiege z 2014 roku o zmaganiach jednego człowieka – Davida Daniela –  z budową rurociągu oleju bitumicznego Keystone XL przez jego ziemię w Teksasie, USA. http://www.aboveallelsefilm.com/

 

S O B O T A   20/06

15:00 – 17:00 [Sala 1] Opór pracowniczy: związek zawodowy w twoim miejscu pracy. Kuba Grzegorczyk, Inicjatywa Pracownicza.

Jak pracownicy i pracownice mogą bronić swoich praw i walczyć o swoje interesy w XXI wieku? Jakie są modele i strategie działalności związkowej? W jaki sposób zacząć działalność związkową w swoim miejscu pracy? Jak nie dać się szefowi, przetrwać represje i skutecznie walczyć o swoje?

Warsztat ma na celu odpowiedź na powyższe pytania na podstawie doświadczeń (zarówno sukcesów, jak i porażek) Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

15:00 – 17:00 [Sala 2] Opór prozwierzęcy: Zmierzch świadomości łowcy. Prowadzi Tomek z Niech Żyją!

Na warsztacie: Racje bytu myślistwa, motywacje współczesnych łowców i metody ograniczania skali zabijania.
W trakcie spotkania połączymy się internetowo z Zenonem Kruczyńskim – byłym myśliwy, od kilku lat aktywistą i inicjatorem kampanii Niech Żyją!

18:00 – 20:00 [Sala 1] Opór lokatorski: Samoorganizacja, budowanie wspólnoty walki i dostępne narzędzia prawne. Jak skutecznie walczyć z wysiedleniami. Prowadzi Katarzyna Czarnota z Rozbratu.

Doświadczenia kolejnych lat związanych z kryzysem miejskim, objawiającym się między innymi poprzez wzrastającą ilość wysiedleń, stwarzają konieczność tworzenia zarówno nowych narzędzi krytyki, niezbędnej do konstruowania alternatywnych narracji i wyjaśnień zastanej sytuacji jak i konieczność sprawniejszej samoorganizacji i współpracy pomiędzy środowiskami skłoterskimi a mieszkańcami miast. Coraz częściej, w wyniku bezpośredniej reakcji na kryzys mieszkaniowy i przymus ekonomiczny całe rodziny zajmują kolejne pustostany. Niestety, nowe ruchy miejskie, których głos jest najbardziej obecny w mainstreamie, zupełnie pomija te kwestie, poruszając się w bezpiecznych ramach neoliberalnej narracji. Dyskusję zaczniemy od próby diagnozy skali wysiedleń, ilości zajmowanych pustostanów oraz odniesiemy się do doświadczeń związanych z procesem budowania wspólnoty walki pomiędzy różnymi grupami interesów na przykładzie Poznania. Następnie przedyskutowane zostaną formy i narzędzia oporu oraz ich skuteczność. Kontekstem spotkania będzie aspekt prawny oraz próba odpowiedzi na pytanie: jakie warunki muszą być spełnione by prawo w ogóle mogło stanowić skuteczne narzędzie w walkach miejskich.

21:00 Pokaz filmowy: zapraszamy na projekcję filmu: “My Polska Rasa”, dokument TVP zrealizowany przez Sławomira Koehlera w 1997. Wstęp i dyskusja po filmie – Rupert z Antyfaszystowskiej Warszawy.

Film pokazuje sytuację jaka miała miejsce w Polsce w połowie lat 90 XX wieku. W filmie wypowiadają się przedstawiciele ówczesnych grup neofaszystowskich działający w Polsce. Są tez komentarze osób z ruchuantyfaszystowskiego.

 

N I E D Z I E L A  21/06

15:00 – 18:00 [Sala 1] Opór antykapitalistyczny: Warsztat „Commons” – teoria dobra wspólnego a kapitalizm.

W kapitalizmie: rywalizację i maksymalizację indywidualnych korzyści kosztem innych przyjmuje się za normę, egoizm jest motorem ludzkich działań, wspólne znaczy niczyje i tylko prywatne może być dobrze zarządzane. Neoklasyczna ekonomia to tylko jedna z wielu teorii. Poznajcie inną. Koncepcję Commons, która bada to co wspólne, współdzielone. Zapraszamy na warsztaty z grą symulacyjną, tekstem i pracą w grupach. Czas 3h. Prowadzą Nina i Justyna z Kooperatywy Dobrze.

15:00 – 17:00 [Sala 2] Opór antywiezienny: O wspieraniu więźniów politycznych i nie tylko. ACK Warszawa

W tym wystąpieniu opowiemy o praktycznych aspektach wpierania więźniów politycznych i nie tylko. W pierwszej kolejności przybliżymy kim jesteśmy i jak działamy, opowiemy o innych grupach ACK w Polsce i na świecie. Później dokładnie wyjaśnimy kogo wspieramy i dlaczego. Na koniec pogadamy o możliwych drogach/kierunkach działania oraz wskażemy przykłady działalności anty-więziennej z Polski i ze świata. Nadmienimy też o trudnościach związanych z taką działalnością. Chętnych zapraszamy także na dyskusję.

18:00 – 20:00 [Sala 1] Opór genderowy: Strategie tworzenia języka równościowego
Warsztat tworzy przestrzeń wymiany doświadczeń i radzenia sobie z wszechobecnym generalizującym rodzajem męskim. Wspólnie porozmawiamy o rozpoznawaniu żeńskich podmiotowości poprzez ich nazywanie, o tworzeniu form włączających tożsamości pozakobiece i pozamęskie oraz o tym jaką rolę w tworzeniu przestrzeni równościowej grają neologizmy, słowa własne i wyobraźnia.

Spotkanie jest pomyślane jako przestrzeń dialogu a osoby uczestniczące będą mogły porozmawiać o tym, co dla każdej z nich działa najlepiej i jak wielość podejść może kierować do wspólnego celu. Prowadzenie: Wiktor Dynarski, Trans-Fuzja

18:30 – 20:00 [Sala 2] Opór antygraniczny: pokaz filmu „Hanoi – Warsaw”, 29′, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2009. Wstęp i dyskusja po – Joanna Garnier, La Strada.

Młoda Wietnamka Mai Anh przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Teraz musi już tylko dostać się do Warszawy. Tam czeka na nią narzeczony, tam czeka ją lepsze życie, tam spełnią się jej marzenia. Podróż Mai Anh przez Polskę to podróż przez piekło upokorzeń i przemocy. Młoda dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i na własną rękę, bez grosza przy duszy i bez znajomości języka, próbuje dostać się do stolicy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s